а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полу

Вид збор: Прилог
Ранг: 38492
Втор дел од сложените прилози со значење половина.
Англиски: half
Примери:
дополу, наполу, отполу
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК