а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полјак

мн. полјаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7233
1. чувар на полето
Примери:
селски полјак
На три села по еден полјак беше назначен.
2. граѓанин на Полска
Англиски: Pole
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК