а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полјана

мн. полјани
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9618
Празно место со ниска трева.
Англиски: meadow Албански: livadh, kullotë
Употреба: Географија
Примери:
Децата играа по полјаните.
Изведенки
1. полјанка ж.
мн. полјанки
2. полјанче ср.
мн. полјанчиња