а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полјанец

мн. полјанци
Вид збор: Именка, машки род
Жител на полска рамнина, човек што живее на поле и е врзан за полето.
Англиски: lowlander
Примери:
Тие се полјани и во град не доаѓаат да живеат.
Тој е полјанец што отиде в планина и стана горјанец.
Полјаните ја собираа летнината.
Изведенки
1. полјанин м.
мн. полјани
2. полјанка ж.
мн. полјанки
3. полјански прид.
полјанскиот
Пример: полјанска носија полјански села
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК