а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полјоделец

мн. полјоделци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се занимава со обработка на земја.
Англиски: farmer
Употреба: Земјоделство
Примери:
Тие се полјоделци по наследство.
Некои полјоделци добија трактори од државата.
Изведенки
полјоделка ж.
мн. полјоделки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК