а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полјоделски

полјоделска
Вид збор: Придавка
Ранг: 39476
1. Што се однесува на полјоделец.
Англиски: agricultural
Употреба: Земјоделство
Примери:
Полјоделскиот живот е тежок.
полјоделска носија
2. Што се однесува на полјоделство.
Англиски: agricultural
Употреба: Земјоделство
Примери:
полјоделски проект