а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полјоделство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. Обработување земја, главно одгледување житни култури.
Англиски: farming, agriculture Албански: bujqësi
Употреба: Земјоделство
Примери:
Селаните од Овчеполието со генерации работеа полјоделство.
2. Наука што се занимава со проучување на начините на обработка на земјата, главно на обработливи површини, на полиња.
Англиски: farming, agriculture Албански: bujqësi
Изведенки
полјоделие ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи