а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помада

мн. помади
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16980
Вид козметичко средство.
Англиски: pomade
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Помада за лице.
Изведенки
помадичка ж.
мн. помадички
хип.