а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помазание

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Црковен обред во кој се мачка со миро во вид на крст; при крстење, пред смрт, при крунисување и сл.
Англиски: unction
Употреба: Црковен термин
Примери:
Извршил помазание над покојникот.