а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помазаник

мн. помазаници
Вид збор: Именка, машки род
Тој над кој е извршено помазание.
Употреба: Црковен термин
Изведенки
помазаница ж.
мн. помазаници