а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помазни

помазнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22480
1. Мазни малку, донекаде, за да погали.
Англиски: caress Албански: lëmoj, ledhatoj
Примери:
Го помазни по косата.
2. Мазни малку, донекаде, за да израмни.
Англиски: smooth Албански: lëmoj, rrafshoj
Примери:
Го помазни чаршафот на масата од сите страни да го исправи оти не беше пеглан.