а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помакедончи

помакедончат; помакедочил
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да биде Македонец, да се чувствува како Македонец, да прими македонски особини.
Англиски: macedonize Албански: maqedonizoj
2. Направи нешто да прими македонски својства, обележја.
Албански: maqedonizoj
Употреба: Политика
3. Преведе, препее на македонски јазик.
Употреба: Лингвистика
4. (се помакедончи) Стане Македонец, се чувствува како Македонец.
Албански: maqedonizoj
Изведенки
1. помакедончува несв.
(се) помакедончуваат
2. помакедончување ср.
глаг. им.