а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помак

мн. помаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33857
Македонец што исповеда ислам.
Изрази
Ако сум помак - не сум акмак - ако сум потурчен, не сум будала, човек сум.