а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помати

поматат; поматил; поматен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13879
1. Направи да стане матно.
Англиски: cloud Албански: mjegullon
Примери:
Хемискиот додаток ја помати течноста.
2. зашемети, збуни
Англиски: obscure Албански: errësoj
Примери:
Алкохолот му ја помати свеста на стариот.
3. Намали задоволство, радост, уживање и сл.
Англиски: spoil Албански: zvogëloj
4. Мати малку, некое време.
Англиски: stir Албански: llokoçis
Примери:
Помати ги јајцата и шеќерот уште малку.
5. (се помати) Се расипе, се намали интензитет, квалитет на односи, на живот.
Англиски: spoil Албански: dëmtoj
Примери:
Им се поматија добрите односи во семејството.
Изведенки
1. поматува несв.
(се) поматуваат
2. поматување ср.
глаг. им.