а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помеле

помелат; помели, помелете; помлев, помлеа; помлел; помлен; (ќе) помелев, (ќе) помелеа; (ќе) помелел; помелен
Вид збор: Глагол, свршен
Меле малку, кратко време.
Англиски: grind
Примери:
Дај да го помелам кафето.