а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пометнување

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 54104
Прекинување на бременоста.
Латински: abortus Англиски: abortion
Употреба: Медицина