а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помириса

помирисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10384
мирисне
Англиски: smell Албански: nuhas
Примери:
Внимателно ја крена чашата со вино, ја помириса и отпи малку.
Ги помириса прекрасните нарциси.
Тој само го помириса јадењето и го остави.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК