а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помири

помират
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4256
1. Направи мир, мирба меѓу скарани, смири.
Англиски: pacify Албански: pajtoj
Примери:
Соседите ги помирија двете сестри.
Адвокатот ги помири скараните брачни другари.
2. (се помири) Се смири еден со друг.
Албански: pajtohem
Примери:
Долго време тие беа скарани, сега се помирија.
3. (се помири) Свикне на нешто, се покори, прифати.
Англиски: submit Албански: pajtoj
Примери:
Се помири со судбината.
Изведенки
1. помирува несв.
(се) помируваат
2. помирување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК