а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помоми

помомат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи девојче да стане мома, да се однесува како мома.
Албански: vajzë e rritur
2. (се помоми) Стане мома.
Албански: bëhet vajzë e rritur
Примери:
Таа рано се помоми.
Изведенки
помомува несв.
(се) помомуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК