а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поморски

поморска
Вид збор: Придавка
Ранг: 10854
Што е во врска со пловење по море.
Англиски: maritime
Примери:
Поморски сообраќај.
Поморско осигурување.
Поморска школа.
Поморска битка.
Поморско право.