а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помоча

помочаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16418
1. Натопи со мочка, измоча.
Англиски: pee Албански: shurroj
Примери:
Ги помочал гаќите.
2. (се помоча) се измоча
Англиски: pee Албански: përshurrem
Примери:
Се помоча од страв.
Бебето се помочало, превиј го.
Изведенки
1. помочува несв.
(се) помочуваат
2. помочување ср.
глаг. им.