а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помошен

помошни
Вид збор: Придавка
Ранг: 7529
Што служи за укажување помош.
Англиски: auxiliary
Примери:
Помошен мотор.
Помошна служба.
Помошен персонал.
Помошно седиште.
Помошна просторија.
Изрази
(грам.) Помошен глагол - глагол што служи за образување сложени глаголски форми.