а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помошник

мн. помошници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4144
1. Лице што помага некому или во нешто.
Англиски: helper Албански: ndihmës
Примери:
Тој имаше двајца помошници.
Аптекарски помошник.
2. Заменик на раководно лице.
Англиски: assistant Албански: ndihmës
Примери:
Помошник-раководител.
Помошник-библиотекар.
Изведенки
помошничка ж.
мн. помошнички
Пример: Домашна помошничка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК