а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помош

(едн.) помошта
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 380
1. Морална, финансиска, материјална и друг вид поддршка или кој и да е вид помагање во некаква незгода.
Англиски: help Албански: ndihmë
Примери:
парична помош
помош во храна и лекови
2. Помош! - повик при опасност.
Англиски: help
Изрази
Брза помош - организирана служба за итни интервенции во медицината.
Со помош на некого - со поддршка на некого.
Со помош на нешто - со примена, со употреба на нешто.