а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помпа

мн. помпи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 48834
1. (само едн.) Раскош, блесок, екстравагантност како надворешен ефект.
Англиски: pomp Албански: madhështi, pompë
Примери:
Гостите влегуваа во салата со голема помпа.
2. пумпа
Англиски: pump Албански: pompë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК