а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помпезен

помпезни
Вид збор: Придавка
Ранг: 21777
1. раскошен, сјаен, екстравагантен
Англиски: pompous
Примери:
Кралицата дојде во помпезна кочија.
2. извештачен, накитен, бомбастичен
Англиски: pompous
Примери:
помпезени здравици
Изведенки
1. помпезно прил.
2. помпезност ж.