а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помрачување

(едн.) помрачувањето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 19529
Појава кога едно небеско тело ја помрачува светлината на друго небеско тело.
Англиски: eclipse
Употреба: Астрономија
Примери:
помрачување на Сонцето
помрачување на Месечината
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК