а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помрдне

помрднат; помрдни, помрднете; помрднав, помрднаа; помрднал; помрднат; (ќе) помрднев, (ќе) помрднеа; (ќе) помрднел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3955
1. Мрдне малку од местото за извесно растојание.
Англиски: move Албански: lëvizë, zhvendos
Примери:
Дали има некакви сигнали дека ќе се помрднат работите од мртвата точка.
Го помрднавме креветот поблиску до прозорецот.
2. (се помрдне) Се мрдне малку малку од местото за извесно растојание.
Англиски: move Албански: lëvizë, zhvendos
Примери:
Тој не се помрдна од местото ни за милиметар.
3. (се помрдне) полуди
Англиски: get crazy Албански: lëviz mendsh, çmend
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се помрдна со умот.
Се помрдна по неа.
Изведенки
1. помрднува несв.
(се) помрднуваат
2. помрднување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК