а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понабели

понабелат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Набели уште малку.
Англиски: whiten Албански: zbardhoj edhe pak
Примери:
Таа брзо го понабели лицето и влезе во собата.
2. (се понабели) Се набели уште малку, донекаде.
Англиски: whiten Албански: zbardhohet edhe pak