а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понабие

понабијат; понабиј, понабијте, понабив, понабија, понабил, (ќе) понабиев, (ќе) понабиеја, (ќе) понабиел, понабиен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Набие, натапка земја и сл.
Примери:
Ја понаби земјата околу стеблото.
2. Набие, повреди малку при удар дел од телото (нога, рака).
Изведенки
понабива несв.
понабиваат