а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понабута

понабутаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Набута малку или уште малку.
Употреба: Разговорно
Примери:
Сета облека ја понабута во едно ќоше од плакарот.
2. (се понабута) Се набута, се истурка малку, донекаде.
Примери:
Се понабута во масата народ и се сокри од нејзиниот поглед.