а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понавади

понавадат
Вид збор: Глагол, свршен
Навади, полее со вода во некоја мера.
Примери:
Таа ја понавади градината.
Изведенки
понавадува несв.
понавадуват