а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понагласи

понагласат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Среди, потсреди донекаде, до определен степен.
Англиски: settle Албански: rregulloj
2. Поистакне, поиздели нешто при зборување.
Англиски: stress Албански: theksoj
3. (се понагласи) Се среди, се потсреди донекаде, до определен степен.
Англиски: settle Албански: rregulloj
Примери:
Работатат се понагласи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК