а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понакрка

понакркаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нахрани некого во поголема мера; пренајаде некого.
Употреба: Разговорно
Примери:
Вечерта го понакркаа со секакви јадења.
2. (се понакрка) Се накрка, се најаде во поголема мера.