а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понамали

(се) понамалат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38801
поднамали
Англиски: decrease
Примери:
Сега можеше да понамали со работата или сосема да прекине.
Изведенки
понамалува несв.
(се) понамалуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи