а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понапраши

понапрашат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Напраши нешто во некоја мера.
Англиски: dust
2. (се понапраши) Се напраши во помала мера, донекаде.
Англиски: dust
Изведенки
понапрашува несв.
(се) понапрашуваат