а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понаприкаже

(се) понаприкажат; понаприкажи се, понаприкажете се, се понаприкажав, се понаприкажаа, се понаприкажал, понаприкажан, (ќе) се понаприкажев, (ќе) се по ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
Се наприкаже во некоја или во поголема мера, доволно.
Примери:
Дури откако ги заспаа децата, можеа слободно да се понаприкажат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи