а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понареди

понаредат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46708
1. Нареди, доведе малку, донекаде во определен ред.
Англиски: tidy up Албански: rregulloj, vë në vend
Примери:
Таа позачисти, поспастри и понареди за кога ќе дојде мажот да биде сѐ во ред.
2. Нареди, среди, расчисти донекаде некоја работа, несогласувања и сл.
Англиски: put in order Албански: rregulloj
Примери:
Ја понареди работата и сега му е лесно да зборува.
3. (се понареди) Се нареди, се доведе малку, донекаде во определен ред.
Албански: rregulloj, vë në vend
4. (се понареди) Се дотера, се нагизди малку, донекаде.
Албански: rregullohem, ndreqem
Употреба: Преносно значење
Изведенки
понаредува несв.
(се) понаредуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК