а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понасмее

(се) понасмеат; понасмеј (се), понасмејте (се), (се) понасмеав, (се) понасмеаја, (се) понасмеал, понасмеан, (ќе се) понасмеев, (ќе се) понасмееја, (ќе ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40097
поднасмее
Англиски: smile
Изведенки
понасмева несв.
се понасмеваат