а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понасоли

понасолат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Насоли, посоли уште малку, донекаде.
Англиски: salt
Употреба: Гастрономија
Примери:
Салатата треба да се понасоли.
2. Засоли, потсоли малку, донекаде.
Англиски: salt
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ги понасоли рибите и ги полеа со лимонов сок.
3. Посипе малку (со прашок).
Англиски: sprinkle
Употреба: Разговорно