а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понаспие

(се) понаспијат; понаспиј се, понаспијте се, се понаспав, се понаспаа, се понаспал, понаспан, (ќе) се понаспиев, (ќе) се понаспиеја, (ќе) се понаспиел ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
Се наспие уште малку, доволно.
Англиски: sleep
Примери:
Вечерта остана дома да се понаспие.