а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понастаса

понастасаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. настаса, созрее, порасне
Англиски: mature
Примери:
Децата му понастасаа за женачка.
2. Достаса, достигне некого или нешто.
Англиски: reach
Употреба: Ретко