а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понастигне

понастигнат; понастигни, понастигнете, понастигнав, понастигнаа, понастигнал, понастигнат, (ќе) понастигнев, (ќе) понастигнеа, (ќе) понастигнел
Вид збор: Глагол, свршен
Достаса, достигне некого или нешто.
Англиски: reach
Употреба: Ретко