а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понема

Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36607
1. Нема нешто за покусо време.
Употреба: Безлично
Примери:
Ќе понема, ќе понема и туку гледаш одеднаш пак ќе се појави.
2. Нема како порано, има помалку од порано.
Употреба: Ретко
Примери:
Сега понемаше време за шиење.