а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

понор

мн. понори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13467
1. Место каде што водата понира под земјата.
Англиски: depression Албански: lumë nëntokësor
Употреба: Геологија
2. Голема длабочина со стрмни страни.
Англиски: abyss Албански: greminë
Употреба: Геологија
3. пропаст, несреќа
Англиски: disaster Албански: shkatërrim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Стоеше пред понорот на своите илузии.
4. Постоење голема разлика, несогласување за нешто.
Англиски: discrepancy Албански: diskrapancë, dallim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Меѓу платата што ја очекуваше и тоа што го доби беше понор.