а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пообели

пообелат; пообели, пообелете; пообелев, пообелеа; пообелел; (го) пообелив, (го) пообелија; (го) пообелил; пообелен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане уште побел.
Англиски: bleach Албански: zbardhë
Примери:
Платното пообеле од перење.
2. За коса - стане делумно бела, добие бели влакна.
Англиски: turn gray Албански: zbardhet
Примери:
Со години косата му пообеле.
3. За боја - избледи, ја изгуби бојата под надворешно влијание (сонце, абење).
Англиски: bleach Албански: zbardhet
Примери:
Од долго носење блузата му пообеле на лактите.
4. Направи донекаде бел.
Англиски: whiten Албански: zbardhoj
Употреба: Ретко
Изведенки
пообелува несв.
пообелуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК