а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поомака

поомакаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Омака, омаца, извалка малку.
Англиски: dunk
Примери:
Детето го поомаца ракавот во јадењето.
2. (се поомака) Се омака, се омаца малку.
Англиски: stain
Изведенки
поомаца св.
поомацаат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи