а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поопасе

поопасат; поопаси, поопасете, поопасов, поопасоа, поопасол, поопасле, (ќе) поопасев, (ќе) поопасеа, (ќе) поопасел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43161
Опасе во некоја мера.
Англиски: graze
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК