а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поора

поораат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31342
Ора малку, кратко време.
Англиски: plow
Употреба: Земјоделство
Примери:
Ти сега поорај дури да дојдам.
Изведенки
поорува несв.
пооруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи