а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пооткрши

пооткршат
Вид збор: Глагол, свршен
Открши малку, донекаде парче од нешто.
Англиски: break
Примери:
Пооткрши од лебот и излезе да игра.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК